Logo Gminy Busko-Zdrój

AKTUALNOŚCI

Tężnia solankowa o poranku
Zdjęcie Tężni nocą
Aleja Mickiewicza, zdjęcie nocą
previous arrow
next arrow
PlayPause

Wyszehrad w SPASpotkaniem podsumowującym projekt zakończyła się wizyta studyjna „Visegrad In SPA" zorganizowana w Busku-Zdroju przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Jest to kolejne wydarzenie organizowane w gronie członków Klastra Uzdrowiska Świętokrzyskie, które ma wspierać turystykę medyczną, jako jedną z czterech inteligentnych specjalizacji w regionie.

W ramach 4-dniowej wizyty, do Buska-Zdroju i Solca przyjechali goście ze Słowacji i Węgier, którzy są przedstawicielami partnerów projektu, odpowiednio – Regionu Trencin oraz stowarzyszenia Hugarian Marketing Association of Health Tourism.

Głównym celem wizyty była analiza możliwych kierunków ekspansji naszych uzdrowisk a także nawiązanie współpracy z podobnymi regionami Wyszehradu, w celu wymiany doświadczeń oraz wypracowania pomysłów na branżowe współdziałanie. Miały temu służyć warsztaty prowadzone przez specjalistę w dziedzinie przygotowywania ofert uzdrowiskowych, Węgra, Laszlo Puczko - dyrektora firmy Industry Intelligence mającej swoje siedziby w Dubaju, Kalifornii oraz Wiedniu.

Podczas intensywnych zajęć prowadzonych w języku angielskim uczestnicy próbowali stworzyć spójną ofertę skierowaną do Kanadyjczyków i Amerykanów. Co ciekawe, jego wynikiem było wypracowanie propozycji, która skrojona jest na zupełnie inny rynek, znacznie nam bliższy a mianowicie dla turystów medycznych z krajów UE, w tym przede wszystkim z Niemiec.

W kolejnych dniach wizyty goście mieli okazję zwiedzić obiekty uzdrowiskowe Ponidzia a wśród nich m.in. soleckie baseny mineralne oraz buskie sanatoria: „Włókniarz", „Słowacki" i „Krystynę". Prezentowali również własną ofertę, wśród której na szczególną uwagę zasługują ośrodki termalne, w tym odwiedzany często przez Polaków Hajduszoboszlo na Węgrzech, ze swoim trzysegmentowym ukierunkowaniem na leczenie (dziadkowie), wellness (rodzice) oraz rekreację (dzieci).

Podczas kończącego wizytę studyjną spotkania ewaluacyjnego określono dalsze kroki współpracy. Strony będą m.in. dążyć do rozmów na szczeblu rządowym o włączenie wyszehradzkich zdrojowisk do wspólnego systemu skierowań na leczenie uzdrowiskowe. Chcą także zorganizować wymiany pracowników, którzy nauczą się nowych specjalizacji i technik np. masażu a także podzielą się swoim dotychczasowym, rodzimym doświadczeniem.

Warto dodać, że program „Visegrad In SPA" koordynowany przez Kamę Kaletę – Kępczyńską z Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego WŚ jest jednym z 3 polskich projektów, które otrzymały dofinansowanie w ramach Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego.