W czasie ferii dzieci i uczniowie ze szkół prowadzonych przez gminę Busko-Zdrój nie mogli narzekać na brak zajęć i nudę.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty przyrodnicze, etnograficzne i podróżnicze, które zorganizowało BSCK. Zainteresowani dowiedzieli się wiele o kulturze Japonii, Afryki i stylu życia tamtejszych mieszkańców. Mieli okazję zasmakować azjatyckiej herbaty, nauczyli się posługiwać pałeczkami, próbowali też swoich sił w japońskim piśmie. Zajęcia z robotyki i programowania, to kolejna propozycja, która w sposób ciekawy, nowoczesny i interesujący zaszczepiła wśród młodych pasję do tej dziedziny techniki. Dom Kultury zorganizował również akademię tańca hip-hop, disco, jazz, warsztaty fotografii na profesjonalnym poziomie, a także seanse filmowe dla najmłodszych.
Buski Ośrodek Sportu i Rekreacji stworzył warunki do doskonalenia umiejętności pływania. Bezpłatne zajęcia, połączone z zabawą pod opieką animatora zgromadziły gros amatorów tej dyscypliny. Podobnie zajęcia na lodowisku „Biały Orlik".
Świetlice Środowiskowa i Wielopokoleniowa działające w strukturze Miejsko-Gminnego Ośrodka Opieki Społecznej zorganizowały dla zainteresowanych szereg zajęć manualnych, m.in. zajęcia plastyczne (malarstwo, rysunek, ), rękodzielnicze (wykonywanie maskotek z wełny). Dzieci miały okazję zapoznać się z budową maszyny do szycia i uszyć własne maskotki.
W klubach młodzieżowych „Wolna Strefa" działających w Busku-Zdroju i Szczaworyżu zorganizowano kulinarne podróże, a w nich wspólnie przygotowywanie oryginalnych włoskich potraw oraz francuskiego ciasta. Było też klubowe karaoke, rozgrywki szachowe, gry stolikowe i wyjazdy, m.in. do Chęcin (zwiedzanie Podzamcza) oraz Kielc (zwiedzanie Geoparku).
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna wraz z filiami przygotowała propozycję promującą literaturę i czytelnictwo. Dzieci rozwiązywały krzyżówki, rebusy i zagadki literackie, były konkursy na najciekawszą gawędę oraz zajęcia literacko-plastyczne.
Opr. EHR