Logo Gminy Busko-Zdrój

AKTUALNOŚCI

Tężnia solankowa o poranku
Zdjęcie Tężni nocą
Aleja Mickiewicza, zdjęcie nocą
previous arrow
next arrow
PlayPause

10 marca w Bibliotece Pedagogicznej w Busku-Zdroju odbyło się seminarium poświęcone publikacjom na temat miasta i gminy Busko-Zdrój.

Busko-Zdrój w publikacjachZaproszonych gości serdecznie powitały: dyrektor kieleckiej biblioteki Urszula Salwa oraz kierownik buskiej filii Agnieszka Jasińska. Pierwszym prelegentem był współorganizator przedsięwzięcia historyk i regionalista Dariusz Kalina, który przybliżył zarys problematyki badawczej historii gminy. W wystąpieniu nawiązał do powstania uzdrowiska, pierwszych wzmianek o zażywaniu leczniczych kąpieli, które pochodzą z 1741 roku oraz do osób, które pisały o historii miasta m.in. Oskar Kolberg polski etnograf i folklorysta.

Ks. Tadeusz Szlachta scharakteryzował poszczególne rozdziały książki „Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Busku-Zdroju" będącej zapisem dziejów parafii i duszpasterstwa XIX wieku na ziemi buskiej. Odniósł się m.in. do takich źródeł jak: testament Dersława i dokument lokacyjny miasta z 1287 roku.

Artur Osiński pracownik Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Busku-Zdroju zaprezentował gościom publikacje wydane przez Urząd Miasta i Gminy, a wśród nich: „Ponidzie.

W świętokrzyskim stepie" przewodnik turystyczny autorstwa Michała Jureckiego, album promocyjny miasta „Busko-Zdrój Magiczna Kraina", album Adama Czopka i Juliusza Multarzyńskiego wydany z okazji jubileuszu 20. lecia festiwalu pn. „Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju (1995-2014)" oraz „Miasto i gmina Busko-Zdrój. Dzieje i zabytki" - publikacje Dariusza Kaliny i Romana Mirowskiego. Książka ta jest najbardziej aktualnym kompendium wiedzy o przeszłości miasta.

Publikacje na temat tradycji uzdrowiskowej kurortu zaprezentowali przedstawiciele poszczególnych zakładów lecznictwa uzdrowiskowego z: 21 Wojskowego Szpitala Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnego, Uzdrowiska Busko-Zdrój S.A. oraz Sanatorium „Włókniarz". O właściwościach siarczkowych wód leczniczych opowiadał Ryszard Lisik współautor książek: „Wody siarczkowe w rejonie Buska-Zdroju" i „Siarczkowe wody lecznicze w części zapadliska przedkarpackiego". Wśród pozycji odnoszących się do miasta znalazły się też publikacje wydane przez Kazimierską Agencję Wydawniczą.

Ostatnie prezentowane zagadnienie dotyczyło zbiorów regionaliów buskiej filii PBW w Kielcach oraz sylwetek regionalistów, które przedstawiła Ewa Tarapata – pracownik biblioteki pedagogicznej. Spotkanie zakończyła dyskusja.

Organizatorami przedsięwzięcia byli: Pedagogiczna Biblioteka w Kielcach filia w Busku-Zdroju, Urząd Miasta i Gminy w Busku-Zdroju oraz historyk Dariusz Kalina. Wydarzenie odbyło się pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Świętokrzyskiego.

Busko-Zdrój w publikacjach Busko-Zdrój w publikacjach Busko-Zdrój w publikacjach Busko-Zdrój w publikacjach Busko-Zdrój w publikacjach
Busko-Zdrój w publikacjach Busko-Zdrój w publikacjach    

EHR