25 marca poznaliśmy zwycięzcę X edycji gali „Buskowianin Roku". Statuetka siewcy trafiła do rąk Romy Owsińskiej nagrodzonej za działalność artystyczną i kulturalną, pasję jaką wkłada w kształcenie muzyczne młodych artystów oraz promocję miasta i gminy Busko-Zdrój.
Galę otworzył burmistrz miasta i gminy Busko-Zdrój Waldemar Sikora, który podziękował publiczności za wspólne dziesięć lat: - To dzięki Państwa aktywności plebiscyt osiągnął tak wysoki poziom zarówno organizacyjny, jak i artystyczny. Liczę, że kolejne lata będą równie owocne i pozwolą docenić następnych buskowian.
Kapituła Nagrody nominowała do tytułu 6 osób, których sylwetki zostały zaprezentowane podczas gali.
Jan Chruśliński nominowany został za dorobek literacki, w którym promuje region Ponidzia. Pisarz jest laureat nagrody literackiej im. Stefana Żeromskiego 2014. Napisał 6 książek, z których powieść Starość zaczęła się wczoraj otrzymała I miejsce w kategorii „Słowo", w finale Polskiego Festiwalu Sztuki „Orzeł 2016" w Warszawie. Opisywane w książkach wydarzenia oparte są na faktach związanych m.in. z regionem Ponidzia i ziemią buską.
Kolejnym kandydatem do tytułu był Piotr Herok – wyróżniony za aktywność na rzecz kultury buskiego kurortu oraz działalność w zakresie edukacji muzycznej dzieci i młodzieży. Ponad 20 lat współpracował z Domem Kultury, jako instruktor muzyczny Reaktywował Orkiestrę Dętą w Busku-Zdroju, był pomysłodawcą i współzałożycielem Kapeli Buskowianie. Od 1999 roku Piotr Herok prowadzi Salonową Orkiestrę Zdrojową, która w tym roku obchodzić będzie jubileusz 70 – lecia działalności.
Kazimierz Kucharski - nominowany został za zasługi w dziedzinie reumatologii oraz wkład w rozwój medycyny uzdrowiskowej. Kandydat był naczelnym lekarzem uzdrowiska Busko-Zdrój i Solec Zdrój, dyrektorem i ordynatorem Szpitala Uzdrowiskowego „Krystyna" oraz inicjatorem nowych kierunków leczenia uzdrowiskowego. Współtworzył Oddziału Polskiego Towarzystwa Osteoporozy.
Maria Mazur nominowana została za zaangażowanie na rzecz osób potrzebujących, altruistyczną postawę i bezinteresowne wsparcie. Z dużym zaangażowaniem działa we wspólnocie św. Brata Alberta, organizacji „Caritas" oraz współpracuje z pracownikami Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Busku-Zdroju. Wielu osobom pomogła finansowo stanąć na nogi, innym dała wsparcie psychiczne.
W gronie wyróżnionych znalazł się Andrzej Wadowski nominowany za wkład w rozwój elektryki na terenie gminy Busko-Zdrój i działalność społeczną. Był współzałożycielem Koła Terenowego Stowarzyszenie Elektryków Polskich przy Rejonie Busko-Zdrój, funkcję tę pełni już 50 lat. Zintegrował energetyków pracujących w różnych zakładach pracy na terenie Ponidzia. Organizował kursy, szkolenia, konferencje.
Wyróżnieni otrzymali pamiątkowe repliki statuetki „Siewcy".
Kapituła Nagrody „Buskowianin Roku" postanowiła zaszczytny tytuł przyznać Romie Owsińskiej - wybitnej polskiej i światowej artystce związanej ze sceną operową.
Zapraszanej do współpracy przez cenione teatry i orkiestry. Wielokrotnie nagradzanej i wyróżnianej m.in. Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis', Grand Prix konkursu Wokalnego im. Jana Kiepury. Roma Owsińska jest pomysłodawczynią i dyrektorem artystycznym Świętokrzyskich Warsztatów Wokalistyki i Plastyki Ruchu w Busku-Zdroju gdzie uczniowie i studenci szkół muzycznych mogą doskonalić swój warsztat. Od początku związana z Międzynarodowym Festiwalem Muzycznym im. Krystyny Jamroz. Za wkład w polską sztukę muzyczną uhonorowana została pamiątkową tablicą w „Buskiej alei gwiazd".
Laureatka nie kryła wzruszenia odbierając Statuetkę "Siewcy" z rąk gospodarza uroczystości Waldemara Sikory. – Dziękuję państwu za ten zaszczytny tytuł oraz za zaufanie i wsparcie przy organizacji Warsztatów Wokalistyki i Plastyki Ruchu w Busku-Zdroju. Chciałabym zostawić po sobie coś dobrego, pomóc polskiej młodzieży. Cieszę się, że w wielu młodych ludziach zaszczepiłam miłość do muzyki, i wielu mogę pomóc w osiągnięciu sukcesu – powiedziała Roma Owsińska.
Oprócz statuetki laureatka otrzymała obraz Michała Imosy nawiązujący do roli Violetty z opery „Traviata", za którą otrzymała nagrodę „Srebrny Pierścień".
Jubileuszową galę uświetnił Kwintet Jerzego Cygana.
EHR
Foto P. Kaleta