Grupy dziecięce z Węgier, Niemiec i Ukrainy przez blisko tydzień uczestniczyły w warsztatach muzycznych, podczas których poznawały nie tylko tradycje muzyczne innych państw ale i kulturę.
Oficjalne powitanie grup zagranicznych miało miejsce 7 maja w Urzędzie Miasta i Gminy w Busku-Zdroju. Gości serdecznie przywitał gospodarz Waldemar Sikora, podkreślając, że wspólne muzykowanie jest tym, co połączyło partnerów. Życzył pięknej pogody, owocnych warsztatów oraz korzystania z uroków naszej gminy.
Program pobytu obfitował w muzyczne warsztaty, próby kameralne oraz rekreacyjne zabawy integracyjne. Goście mieli możliwość m.in. zwiedzić „słoneczne miasto" oraz Kielce - stolicę regionu świętokrzyskiego. Nauczyć się narodowych tańców, sztuki pieczenia chleba w Izbie Chleba w parafii pw. św. Brata Alberta oraz budowania ekologicznych instrumentów.
Podsumowaniem wydarzenia był finałowy koncert, który odbył się 10 maja w Buskim Samorządowym Centrum Kultury. Na scenie zespoły wystąpiły wspólnie w koncercie perkusyjnym. Nie zabrakło indywidualnych popisów-grupa węgierska zaprezentowała grę na cytrach, Ukraina na bandurach, a Niemcy na fletach. Grano m.in. dzieła Wiwaldiego i Mozarta.
Wydarzenie partnerskie odbyło się pod hasłem „Wszyscy grają razem z nami bo muzyka nie zna granic", w ramach środków grantowych przyznanych na projekt „Wsparcie na wdrożenie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność", pochodzących z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, przyznanych przez LGD Królewskie Ponidzie.
Projekt realizuje Towarzystwo Miłośników Buska-Zdroju we współpracy z Gminą Busko-Zdrój i Szkołą Muzyczną I stopnia im. K. Pendereckiego w Busku-Zdroju.
Tekst EHR, foto PK,TU