Pomimo obecność wielu programów szkolenia i rozwoju umiejętności związanych z udzielaniem pierwszej pomocy, Polska znajduje się poza czołówką państw w których udzielenie pomocy przedlekarskiej jest czynnością spontaniczną, skuteczną, wykonywaną bez obaw.
Program „4 minuty", którego nazwa pochodzi od statystycznego czasu potrzebnego do uratowania życia w nagłym zatrzymaniu krążenia, został dedykowany w tegorocznej edycji zarówno uczniom gimnazjów jak i nauczycielom tych placówek.
Od kilku lat w gimnazjach realizowany jest przedmiot „Edukacja dla bezpieczeństwa", który zawiera w swojej tematyce zajęcia z zakresu pierwszej pomocy, warsztaty 4 minuty to rozwinięcie treści prezentowanych na tych zajęciach, uzupełnienie ich o praktyczne symulacje działań ratowniczych, oraz możliwość sprawdzenia się uczestników w trakcie międzyszkolnych zawodów w udzielaniu pierwszej pomocy. Zajęcia praktyczne zostały wskazane jako główny element oczekiwań uczestników, które zostały wymienione w ankietach ewaluacyjnych przeprowadzonych w poprzednich edycjach projektu „4 minuty".
Zmiany zachodzące w sposobie organizacji opieki zdrowotnej w placówkach oświatowych sprawiły, że w wielu szkołach nie funkcjonuje instytucja pielęgniarki szkolnej, lub dyżuruje ona w niepełnym wymiarze pracy placówki, dlatego nauczyciele stają się pierwszymi osobami które stają w sytuacji zagrożenia. Nabycie przez kadrę dydaktyczną gimnazjów umiejętności udzielenia pierwszej pomocy, oraz przećwiczenia jej w warunkach symulacji zbliżonych do realnych działań powoduje zwiększenie możliwości skutecznego udzielenia pomocy potencjalnie poszkodowanym uczniom.
Znana medyczna maksyma mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Promocja zdrowia, w tym zdrowia publicznego to jedno z ważniejszych zadań stojących przed współczesnymi społeczeństwami. Poza nauką radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia, istotne jest zapobieganie im. Festyn promujący zdrowie porusza tak istotne kwestie współczesnych problemów zdrowotnych jak: właściwe odżywienia się, zapobieganie chorobom płuc, przeciwdziałanie uzależnieniom, zapewnienie bezpieczeństwa w miejscu pracy (w tym pracy młodocianych).
W okresie od kwietnia do początku lipca 2014 Komenda Hufca ZHP Busko-Zdrój, przy pomocy jednostki ratowniczej- Harcerskiej Grupy Ratowniczej Busko-Zdrój zrealizowała projekt szkoleniowy pn. „4 minuty". Program szkolenia dedykowany był dla młodzieży szkół gimnazjalnych z terenu gminy Busko-Zdrój i znalazł zainteresowanie wśród blisko Młodzi adepci ratownictwa mogli zapoznać się z zagadnieniami związanymi z nagłym zatrzymaniem krążenia, defibrylacją AED, postępowaniem w przypadkach urazowych i nieurazowych. Zwieńczeniem projektu był udział uczestników w symulowanych działaniach ratowniczych i po pomyślnym zdaniu egzaminu wszyscy otrzymali certyfikaty oraz co najważniejsze- zestaw praktycznych umiejętności.
Projekt nie mógłby się odbyć bez wsparcia finansowego Gminy Busko-Zdrój.
W przyszłym roku kolejna już czwarta edycja „4 minut".