W niedzielne popołudnie 27 lipca br. tłumy widzów zgromadzone na buskim rynku miały okazję uczestniczyć w „żywej lekcji historii". Jej celem było upamiętnienie wydarzeń związanych z brawurową akcją przeprowadzoną przez Armię Krajową 12 lipca 1944r. w wyniku której zginął Maks Peters – jeden z najokrutniejszych katów, który krwawo zapisał się w historii naszego miasta.
Widowisko poprzedziła msza w intencji ojczyzny odprawiona w kościele p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Busku-Zdroju oraz złożenie wieńców przed budynkiem Galerii Sztuki „Zielona", w której w czasach okupacji hitlerowskiej mieściła się siedziba gestapo.
"Dzisiejszy dzień niechaj będzie dniem hołdu złożonym naszym lokalnym patriotom, którzy 70 lat temu pokazali, czym jest walka o wolność, o życie swych rodzin i przyjaciół, czym jest odwaga i służba w imię Polski i Polaków" – powiedział burmistrz Waldemar Sikora. „Niech będzie dniem pamięci o tych, którzy polegli za wolność Ojczyzny, o bestialsko torturowanych i mordowanych, zmarłych w więzieniach i innych miejscach kaźni. Dajemy dowód pamięci o nich i dziękujemy za świadectwo trudnego czasu" – dodał.
W trwającej ponad godzinę inscenizacji, oddającej dramaturgię faktycznych, historycznych wydarzeń tamtego czasu, udział wzięło kilkadziesiąt osób: statystów oraz grup rekonstrukcyjnych z Warszawy, Skarżyska-Kamiennej, Częstochowy i Buska-Zdroju. Można było zobaczyć również samochody z tamtych lat, motocykle oraz broń.
Organizacją widowiska zajęło się Buskie Stowarzyszenie „PRO MEMORIA" oraz Buskie Samorządowe Centrum Kultury.
AR