Logo Gminy Busko-Zdrój

BAZA WYDARZEŃ

Tańczące Panie na scenie w BSCK
Orkiestra symfoniczna na występach w BSCK
Wywiad z telewizją na tle sanatorium Marconi
Orkiestra symfoniczna grająca w kościele
Zdjęcie wystawy zdjęć BSCK
Występy ludowe w BSCK
previous arrow
next arrow
PlayPause

Aktualności Buskie

Młodzież z grupy teatralnej Pegaz w strojach z okresu Powstania Styczniowego

Wystawą "Walka 1863-1864" rozpoczęliśmy cykl wydarzeń upamiętniających 160. rocznicę Powstania Styczniowego, największego w XIX w. polskiego zrywu narodowego, w którym uczestniczyło ponad 200 tys. osób. w ponad 1,2 tys. bitwach i potyczkach. Klęska powstania nie przekreśliła szans na odzyskanie wolności. Zaborcom nie udało się złamać ducha narodu. Powstanie Styczniowe stało się dla następnych pokoleń bodźcem do dalszej walki o wolność, czego skutkiem było odzyskanie niepodległości po I wojnie światowej.

Otwarcie wystawy uświetnili patriotycznym programem muzycznym Justyna Durnaś oraz Michał Jewiarz. W wydarzeniu wzięła również udział młodzież z grupy teatralnej Pegaz oraz członkowie grupy rekonstrukcji historycznej „Pułk Żuawów Śmierci”. Kuratorem wystawy jest Maria Nogaś, nauczyciel z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Busku-Zdroju.

Ekspozycja prezentująca wybrane grafiki Artura Grottgera to część projektu BSCK pt.: „Zwycięstwo ducha – Powstanie Styczniowe 1863-1864” w ramach Programu Dotacyjnego Biura Programu Niepodległa „Powstanie Styczniowe 1863-1864” - edycja 2023 r. W jego ramach przewidziane są również konkursy, gry terenowe oraz rekonstrukcja historyczna. Wydarzeniami tymi chcemy oddać hołd poległym za ich patriotyzm, bohaterstwo i niezłomność.