Atrakcje przyrodnicze
We wsi Wełecz, w pobliżu Buska-Zdroju znajduje się prawie stuletnia sosna pospolita z naziemnym systemem korzeniowym. Od 2002 roku to niezwykłe drzewo uznane zostało oficjalnie za pomnik przyrody. Sosna stoi w Miejscu Pamięci Narodowej – to tutaj w czasie II wojny światowej rozstrzelano ponad 200 Polaków.
Wirtualny spacer
- Szczegóły
- Norbert Garecki
Rezerwat leży w okolicach Siesławic na drodze Busko-Zdrój – Chotelek. Jest to szlak drewnianego budownictwa sakralnego wzdłuż Maskalisu. Można tu obserwować unikalne w skali kraju zjawiska krasu gipsowego. Działalność czynników atmosferycznych i wody spowodowały powstanie licznych odsłonięć gipsowych, rynien, wyrw, zapadlisk oraz korytarzy podziemnych. Na terenie położonym na prawo od drogi znajdują się jaskinie i przecięty ścianą kamieniołomu klasyczny lejek krasowy, a w położonym na lewo – zalane wodą jaskinie i podziemne jeziorko. Bogate i urozmaicone formy geologiczne sprawiły, że teren został wydzielony jako prawem chroniony pomnik przyrody nieożywionej.
- Szczegóły
- Norbert Garecki
Teren położony zaledwie 2 km od Buska-Zdroju. Tworzą go wzgórza i pagórki podzielone ścieżkami i dróżkami przecinanymi źródłami tryskającymi ze skałek gipsowych. Na obszarze „Zimnych Wód” znajdują się dwa pomniki nieożywionej przyrody. Pierwszym z nich są tzw. Gipsowe Kryształy, drugim zaś Źródełko dające początek niewielkiemu strumieniowi. Cały obszar porośnięty jest niezwykle ciekawą roślinnością jak miłek wiosenny, dziewięćsił bezłodygowy czy mikołajek płaskolistny. To idealne miejsce na obcowanie z urzekającą naturą i niecodziennymi krajobrazami. Spacerując po tym terenie można podziwiać Kotlinę Borzykowską i Płaskowyż Szaniecki a nawet pasma Gór Świętokrzyskich.
Wirtualny spacer
- Szczegóły
- Norbert Garecki